tuning

Nová auta představují nový život

Nová auta Články

Reklama

Zde může být vaše reklama Navštivte web

Nákladní pneu

Pneumatiky Kupte nyní

Mysleli jste si, že autíčka na ovládání jsou pouze pro děti? V žádném případě! Této vášni propadají jak teenageři tak dospělí a většinou je to láska na celý život. Předtím, než si jakýkoliv model zakoupíte, byste měli vědět několik základních informací o tom, jak to vlastně funguje a proč se těmto autíčkům na ovládání říká RC modely.

 

RC model je zkratka pocházející z angličtiny. Radio Controlled, čili rádiem řízený model reaguje na signály vyslané z ovladače, které se přenášejí rádiovým signálem. Pro Českou republiku jsou určeny vyhrazené frekvence. Pokud budete pořizovat auto, které má výměnné krystaly pro nastavení frekvence, je důležité si frekvenci pohlídat, aby v případě provozování jiných modelů v okolí nebyl druhý model naladěn na stejnou frekvenci, tím pádem byste si vzájemně zasahovali do řízení. Při zvolení ovládací frekvence autíčka v pásmu 2.4GHz, tak se tomuto problému vyhnete. Každopádně každý dobrý prodejce by vás měl s použitými frekvencemi seznámit a vše podrobně vysvětlit.

Teď již k samotnému výběru auta. Rozptyl cen může začínat od několika stovek až po několik desítek tisíc. Nás, jakožto začátečníky bude zajímat hlavně motor RC modelu. Každý by měl určitě začít s elektrickým motorem. Taková autíčka jsou nenáročná na údržbu. Stačí pravidelně kontrolovat  podvozek a jednoduchým způsobem dobíjet pohonný akumulátor a hlavně si užívat jízdy.  V případě, že byste si pořizovali auto se spalovacím motorem, tak by se na vás nabalovala spousta povinností, jako záběh motoru, ladění jeho výkonu, čištění a konzervace po ježdění, různé opravy a pravidelné revize. Vůně spáleného paliva či benzínu je pro některé z vás neodolatelná, tak se vyšší nároky na údržbu vyváží zvukem správného závoďáku. Taky dnes už neplatí, že pouze se spalovacími auty dosáhnete vyšších rychlostí či výkonů. Dnešní moderní střídavé elektromotory mají výkonu na rozdávání. Výhodou spalovacích pohonů je zase větší autonomie. Vezmete si kanystr s benzínem a vystačí vám na celodenní ježdění v terénu, kdežto dobíjení baterek mimo zdroj energie nemusí být tak jednoduché. Dneska autíčka dosahují vysokých rychlostí. Klidně i přes 100km/h. Je proto vhodné se na začátek naučit zvládat základní modely. Ovládání totiž není tak jednoduché, jak se zdá. Sami pak poznáte, že chcete větší rychlost, či výkon. To je pak čas se poohlédnout po vyšším levelu.

RC model

Dále si dejte pozor na označení. RC modely totiž nejsou vždy prodávány v kompletním balení. Začátečník musí vyhledávat RC auta s označením RTR – v angličtině „Ready To Run“. Tím jste ujištěni, že model má vše k tomu, abyste jej jednoduše vytáhli z krabice a rovnou mohli jezdit. Balení RTR auta by mělo obsahovat sestavený model s nainstalovanou elektronikou, ovladačem, akumulátorem a nabíječkou. Proto ještě pro jistotu dbejte na obsah balení. Někdy akumulátor a nabíječka v RTR setu není. Je dobré také myslet na případné doplňky, které je nutné pro údržbu auta dokoupit. Určitě by každý měl mít vhodnou sadu nářadí pro dotahování šroubků, nebo výměnu poškozených součástek, dál lepidlo na šroubky, oleje na mazání. U auta na spalovací motor to budou oleje na údržbu a konzervaci motoru, palivo, žhavení, startování.

V neposlední řadě je také potřeba věnovat pozornost na dostupnost náhradních dílů. V tom se totiž RC model zásadně odlišuje od hračky. Kvalitní RC modely mají možnost vyměnit jakýkoliv poškozený díl. Ono se někdy v zápalu závodů havárii nevyhnete. Takže si před nákupem ověřte, jak to vlastně s danou značkou, modelem a třeba i dovozcem je. Pak budete mít jistotu, že po prvním problému nezůstanete bez podpory stát. 

Nyní víte ty nejzákladnější informace o RC modelech aut tak, abyste mohli navštívit obchod a vybrat si prvního miláčka podle vzhledu a přiměřené ceny. Jakmile se rozhodnete jít poprvé „zabrousit“ RC model, vyberte si otevřenější prostor a pevný povrch. Zabráníte tím potenciálním poškozením, které mohou nastat při tréninku ovládání.